O Programie


 Każdy internauta posiadający konto pocztowe zapewne wie, że list elektroniczny wysłany przez nadawcę, może zwiedzić wiele serwerów pocztowych i na każdym z tych serwerów zostawić informacje o treści informacji, jaką przesyła nadawca. Te wiadomości są przetrzymywane przez okres minimum 2 lat (w Polsce).

„Od kwietnia 2009 roku, na podstawie dyrektywy Unii Europejskiej, dostawcy usług internetowych muszą rejestrować kontakty swoich klientów w sieci, w tym również maile, podobnie do billingu. ” – (informacja pochodzi z http://pl.wikipedia.org/wiki/Poczta_elektroniczna).

Wykasowanie listu po jego przyjściu nic nie daje, jest zarchiwizowany, po prostu nie jest widoczny dla odbiorcy (zawsze można go przywrócić, jest w stanie to zrobić osoba posiadająca odpowiednią wiedzę).

W takiej sytuacji treść informacji przekazywanej innej osobie jest widoczna na serwerze pocztowym przez osoby do tego mniej lub bardziej upoważnione (może to być administrator, Policja, ABW itp., a może to być również całkiem postronna osoba posiadająca taką możliwość). Normalny człowiek praktycznie nie ma nic do ukrycia, ale fakt inwigilacji i czytania cudzej korespondencji istnieje. Mimo, że istnieje coś takiego jak ustawa o tajemnicy korespondencji, to i tak ten kto ma taką możliwość może naszą pocztę przeczytać bez naszej wiedzy.

Szyfrowanie protokołem SSL – to tylko szyfrowanie drogi pomiędzy komputerem wysyłającym dane a serwerem lub komputerem odbierającym te dane (więcej pod adresem http://pl.wikipedia.org/wiki/Transport_Layer_Security), zabezpieczającym nasze dane przed ich przechwyceniem podczas przesyłania.

Program EncPost Bezpieczna Poczta, daje możliwość, że nasz list wysłany do jakiegoś odbiorcy będzie przeczytany tylko i wyłącznie przez niego. Oprogramowanie posiada funkcję, szyfrującą wiadomość przed wysłaniem i w takiej formie będzie ona znajdowała się na serwerze pocztowym. Osoba, która może w poprawny sposób odebrać wiadomość musi posiadać program, który odszyfruje ją i pokaże jej treść. Będzie to odbiorca wiadomości (tylko), dlatego, że przy odbiorze trzeba być zalogowanym do swojego konta za pomocą hasła (takie hasło posiada tylko odbiorca chyba, że je komuś przekazał). Administrator serwera może jedynie hasło zresetować i nadać inną wartość, czyli będzie wiadomo, że ktoś nasze konto przejął. Jest to jedna z wielu funkcji, które program posiada.Inną, bardzo przydatną, funkcją oprogramowania jest wysyłanie wiadomości w trybie „do rąk własnych”. Osoba, która posiada ten program przed otworzeniem wiadomości i jej odczytaniem zostanie poproszona o podanie hasła, które znane jest tylko nadawcy i odbiorcy wiadomości. Aby było łatwiej nadawca może napisać małą podpowiedź dla odbiorcy np. „jak ma imię mój pluszak”, lub „kolumna 5, wiersz 12”. Taki sposób zabezpieczenia wiadomości gwarantuje nam, że osoby postronne nie przeczytają naszej korespondencji.

Programu nie trzeba używać non stop do odbioru poczty. Można się nim posługiwać np. w sytuacjach gdzie jest to konieczne. Ustawienia programu pozwalają na pobieranie wiadomości np. z ostatnich kilku dni, lub np. 25 ostatnich wiadomości.

Możemy też wyczyścić swoje konto automatycznie zaznaczając adresatów jako niechcianych (i zaznaczyć opcję „nie pobieraj i usuń z serwera”).

Warto również wspomnieć o opcji, która daje nam możliwość szyfrowania wiadomości na dysku – czyli lokalnie.

Wbudowane inne funkcje pozwalają na o wiele więcej możliwości w usuwaniu zbędnych danych na komputerze.

Program EncPost Bezpieczna Poczta przeznaczony jest praktycznie dla każdego, kto używa komputera. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom zapewnia użytkownikom prywatność i bezpieczeństwo ich informacji, zarówno tych przesyłanych pocztą elektroniczną, jak i przechowywanych lokalnie.

Oto niektóre zalety programu, które czynią go potrzebnym dla praktycznie każdego użytkownika:

 • bardzo prosty interfejs programu, zrozumiały nawet dla początkującego internauty,
 • wysyła emaile, których nikt nie podejrzy na serwerze – zapewnia poufność informacji,
 • jeżeli list zostanie wysłany przez pomyłkę, to i tak osoba nie będąca odbiorcą docelowym nie przeczyta zawartości,
 • usuwa niepotrzebne (tzw. „śmieci”) z dysku i oczyszcza
  zarezerwowaną przez nie pamięć,
 • licencja programu jest bezterminowa,
 • rozbudowane funkcje zarządzania wiadomościami (tj. sortowanie według wielu różnych kryteriów) ułatwiają na co dzień obsługę poczty,
 • każdy posiadacz programu może zasugerować dodatkową fukcjonalność,
  która będzie realizowana w następnych wersjach programu,
 • program nie usuwa (bez wyraźnego polecenia) wiadomości z serwera pocztowego,
 • można pobierać maile z zadanego
  zakresu czasowego
  (nie koniecznie wszystkie jakie posisadamy na koncie),
 • szyfrowanie plików (dokumentów)
  na dysku zabezpiecza przed przeczytaniem ich nawet po przeniesieniu w inne miejsce,
 • kradzież zaszyfrowanego pliku nie jest równoznaczna z jego otworzeniem,
 • usuwanie pliku za pomocą programu uniemożliwia jego odzyskanie
 • itp..

Program nie jest przeznaczony do usuwania i kamuflowania treści niedozwolonych czy karalnych lecz do ochrony własnej prywatności i tajemnicy przed niepożądanymi lub przypadkowymi odbiorcami (np. administratorzy serwerów, służby penetrujące, no i ostatnio USA). Można go używać non stop lub sporadycznie w miarę potrzeb, a fakt posiadania licencji bezterminowej oraz deklaracja ciągłego ulepszania pod potrzeby klienta czynią go po prostu tanim, niezawodnym oraz potrzebnym do pracy na komputerze programem.